Ocak 31st, 2011

Bugün, 31 Ocak 2011, TRT ile Anadolu Üniversitesi arasında yapılan stratejik işbirliği ile kurulan TRT Okul Kanalı yayın hayatına başlayacak. Uzun yıllar boyunca TRT4’ten verilen AÖF dersleri yaklaşık 2 sene önce yayından kaldırılmıştı.

TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN’in konuyla ilgili TRT dergisinde yayınlanan o günkü açıklamasını hatırlayalım.

“… Açık öğretim yayınlarını TRT bugüne kadar hiç karşılık almadan gerçekleştirdi. Bunun maliyetini çıkararak, Anadolu Üniversitesi’ne bir yazıyla bildirdik. Maliyetinin ödenmesi durumunda, TRT 3’te, TBMM Televizyonu’nun yayın yapmadığı dönemlerde bu dersleri yayınlayabileceğimizi vurguladık. Ancak fakülte, bir ücret karşılığında bu programları yayınlatmaya razı olmazsa, ne TRT 3’te, ne TRT’4’de bu dersleri yayınlamayacağız. Dolayısıyla TRT 4’ten eğitim yayınlarını tamamen çektik…” Alıntı Kaynağı

Neyse sonuçta bu kriz aşıldı ve yeni kanal yayın hayatına başlıyor.

Baştan aşağı bir eğitim kanalı olacakmış.

“Anadolu Üniversitesi, sadece Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri için değil, örgün eğitim alan öğrencilerin de yararlanabileceği ders programlarının çekimine ağırlık vermekte, iktisattan temel bilgi teknolojilerine bütün üniversite ders programlarına destek sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, Üniversite tarafından, öğrencilere rehberlik edecek farklı danışmanlık programları, eğitim-kültür programlarının çekimleri yapılmaktadır.

TRT tarafından ise, hayatta karşılaşılan her konuyla ilgili bilgi vermek amacıyla, evdeki kullanılmayan malzemelerden dekoratif ev eşyası üretimi, anne ve çocuk sağlığı, koruyucu sağlık, vatandaşların çeşitli kamu kurumlarındaki işleri, mahkemeye başvuru, vatandaşlık hakları, hasta hakları, emlak alımı, vergi dairesi ve sosyal güvenlik kurumu ile ilgili işleri, tüketicilere yönelik bilgiler, spor eğitimi, yarışmalar, kültür-sanat programları vb. farklı konularda programlar hazırlanmaktadır. Ayrıca kanalda; gençlerin ilgisini çekecek müzik ve eğlence programlarına da yer verilecektir.” Alıntı kaynağı

Şimdiden fragmanları ve afişleriyle ilgi topladı. Umarım göründüğü kadar renkli bir kanal olur. Üniversitemiz için büyük bir anlam taşıyor. Beklentimiz çok yüksek.

Bu akşam Ankara’da Millî Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda yapılacak törene Sayın başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yanısıra Devlet ve Eskişehir Protokolü, YÖK ve Üyeleri, Üniversitelerarası Kurul Üyelerinin katılması bekleniyor.

Sunuşu Beyazıt ÖZTÜRK tarafından yapılacak törene üniversitenin sağladığı olanaklar sayesinde ben ve mesai arkadaşlarım da katılıyoruz.

——————-
Dönüş sonrası düzeltme;

Gidiş dönüşümüz bize özel tahsis edilen hatta vagonu TRT Okul ve Anadolu Üniversitesi logolarıyla boyalı hızlı tren ile sağlandı. Beyaz çok iyiydi. Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’na eşlik eden değerli sanatçılar oldu. En son Özgün de ASO ile parçalarını seslendirdi.

Bu kadar güzellik arasında “Keşke o da söylenmeseydi” dediğimiz konuşmalar olmadı mı, oldu…

Sonuç olarak kanalımız vatana millete ve üniversitemize hayırlı uğurlu ve daim olsun 🙂

Comments are closed.