Nisan 29th, 2013

Çocuklar, bağışıklık sistemlerinin durumu nedeniyle kolay hasta olabiliyorlar. Soğuk algınlıkları, özellikle bahar dönemlerinde çocukları kolayca yakalıyor. Çocukları etkileyen hastalıkların bazıları çocuk hastalıkları ana bağlığında yer almasa da, çocukların sağlık durumunu etkilemektedir. Bunlardan biri de soğuk algınlığından sonra vücudu terk etmeyen kronik öksürük.

Kronik öksürük, özellikle soğuk algınlığından sonra vücudu terk etmeyen ve üç ila on iki hafta arasında devam eden öksürüklerdir. Pasif sigara içimi gibi dış etkenler de kronik öksürüğün sebeplerinden olabilir. Ayrıca viral enfeksiyonlar da kronik öksürük nedenlerinden sayılıyor. Kronik öksürüğe doğru zamanda müdahale edilmezse ve öksürük uzun süre boyunca geçmezse, alt solunum yolu hastalıklarının belirtilerinden de sayılabilir.

Kronik öksürüğün tedavisi çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösterebiliyor. Ancak önemli olan öksürüğün nedenine dayalı tedavi yöntemidir. Pasif sigara içimine bağlı kronik öksürüklerde çocukların o ortamdan kurtarılması, tedavide esas etkidir. Aynı zamanda kronik öksürüğün tedavisi ilaçlarla da desteklenmektedir. Bunun için uzman doktorlar öksürüğün nedenini belirlemekte ve uygun ilaçlarla tedavi sürecini başlatmaktadırlar. Hasta yakınları ise sigaradan uzak durmalı ve çocukları alerjenlerden korumalıdır.

Comments are closed.