Mart 20th, 2011

Hatırlanacağı üzere geçen yıl gerçekleşen kopya skandalından sonra ÖSYM bir takım güvenlik önlemleri almaya başladı. Özellikle bina girişlerindeki arama bunun belki de en sert örneği. Cep telefonu zaten sakıncalıydı fakat bunun yanına, kol saati, küpe, alyans, bozuk para, cüzdan ve anahtarlık eklendi. Zaman zaman arabasıyla sınava gelenlerin anahtarlarını ağaç diplerine gömmeleri gereken bir durum ortaya çıktı.

Sınava kalem, silgi, kalemtraş ve şeker getirilmemesi sürecin ikinci adımı oldu. Hatta yapılan ilk sınavda suları da ÖSYM dağıttı ama daha sonra bu uygulamadan vazgeçildi.

Bugün bilmem kaçıncı kez ÜDS sınavına girdim. Bazı değişiklikler daha eklenmiş, güvenlik gerekçesiyle.

Sınava giriş belgesi artık gönderilmiyor. İnternetten Aday İşlemleri Sistemine girerek çıktı alınması gerekiyor. Sınav yapılacağı binaya aranarak girdikten sonra çıktının üzerindeki kare kodu (QR Code) tarayıcıya okutmanız gerekiyor.

Kalemler kutulanmış. Sınav soru kitapçığıyla cevap kağıdınız birlikte poşetlenmiş geliyor. Soru kitapçığının üzerinde de fotoğrafınız ve bilgileriniz yer alıyor. Cevap kağıdına TC Kimlik numaranızdan başka bir de soru kitapçığının üzerindeki kodu kodlamanız gerekiyor.

Buraya kadar gerçekleştirilen önlemleri, sınava giren bir aday olarak düşündüğümde, sınavın güvenilir olması anlamında gerekli olduğunu söylerim. Tabii kopyanın sadece sınav salonlarında oluşan bir durum olduğu varsayıldığında.

Ancak sınav salonunu 3 saat boyunca video kameraya kaydetmek pek hoş olmamış. Eminim o da gereklidir. Burnumun dibinde 3 saat boyunca beni çeken bir kamera varken sorulara yoğunlaşmam beklenemez. Hatta en sinir olduğum şeydir kameraya kaydedilmek 🙂 Belki benden çok daha fazla bunu takıntı haline getirenler de olacaktır. En azından gizlenebilirdi kamera (Big Brother). Bu arada sanırım sadece Eskişehir’de uygulanmış pilot çalışma olarak.

Güvenilirlik anlamında alınması gereken önlemleri ilgiyle takip ediyorum. Bir çoğunu da beğeniyorum. Ancak bu önlemler alınırken bunların adayları rahatsız etmemesine özen gösterilmelidir.

Comments are closed.